reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
8 grudzień 2024

Bohdan Smoleń patronem przedświątecznego wspierania potrzebujących

zdjęcie: Bohdan Smoleń patronem przedświątecznego wspierania potrzebujących / fot. PAP
fot. PAP
Gdy Bohdan Smoleń występował na estradzie, niósł ludziom radość; kiedy przestał występować, nie przestawał dawać szczęścia i uśmiechu m.in. dzięki założonej przez siebie fundacji - powiedział PAP współpracownik i przyjaciel Smolenia Krzysztof Deszczyński. Poznańskim centrum dobroczynności stanie się w tym roku, po raz kolejny, skwer z pomnikiem artysty.
REKLAMA

Wigilie ze Smoleniem organizowane są w Poznaniu w połowie grudnia, w okolicy rocznicy śmierci artysty kabaretowego, aktora i filantropa.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 r. w Poznaniu. Przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski. W 2021 roku w mieście stanął jego pomnik.

W tym roku Wigilia ze Smoleniem na skwerze noszącym imię artysty i przy jego pomniku rozpocznie się w południe 14 grudnia. Będą koncerty kolęd i światowych standardów świątecznych, pokazy taneczne, występy dzieci i seniorów oraz prezenty dla najmłodszych. Spotkanie poprzedzi msza św. w kościele Bożego Ciała.

Jak powiedział PAP wieloletni współpracownik i przyjaciel Smolenia, pomysłodawca spotkań wigilijnych Krzysztof Deszczyński, Bohdan Smoleń sam wiedział, co znaczy niedostatek. Jako rozpoznawalny artysta nie wahał się pomagać innym. Do dziś w Baranówku działa założona przez niego Fundacja Stworzenia Pana Smolenia zajmująca się hipoterapią dla niepełnosprawnych dzieci.

"Bohdan Smoleń pochodził z biednej rodziny, nigdy się tam nie przelewało. Jego mama była ciężko chora. Bohdan dobrze wiedział, co znaczy bieda. Kiedy już miał pieniądze, umiał się nimi dzielić i umiał pomagać innym" – powiedział Deszczyński.

Pierwsza Wigilia ze Smoleniem miała miejsce w 2021 roku. 10 lat wcześniej w Poznaniu po raz ostatni odbyła się Wigilia pod Rondem, tradycyjne świąteczne spotkanie poznaniaków w przejściu pod rondem Kaponiera.

Rokrocznie na Wigilii ze Smoleniem pojawia się coraz więcej osób. W 2023 r. rozdanych zostało przeszło 1,2 tys. posiłków. Krzysztof Deszczyński przyznał, że nazwisko Bohdana Smolenia nieustannie otwiera drzwi i serca sponsorów. Po raz kolejny wydarzenie odbywa się przy współpracy z Caritas i z Jadłodajnią im. św. Elżbiety, w przygotowania włączyły się też samorządy Poznania i Bielska-Białej oraz powiatu poznańskiego i regionu.

Deszczyński zauważył, że gdy Bohdan Smoleń występował na estradzie, niósł ludziom radość. Kiedy przestał występować, nie przestawał dawać szczęścia i uśmiechu - także dzięki założonej przez siebie fundacji. Również teraz w Poznaniu kojarzony jest z dobroczynnością, z pomaganiem, z niesieniem wsparcia.

Organizatorzy Wigilii ze Smoleniem zapewniają, że tego wydarzenia nikt nie opuści głodny. Jadłodajnia sióstr elżbietanek przygotuje barszcz z uszkami, herbatę oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu szykuje bigos, a Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu łazanki z kapustą na ciepło. Będzie też m.in. grochówka z kiełbasą, gołąbki i makaron. Górę słodyczy przekazała na imprezę Bielsko-Biała.

"Jestem przekonany, że gdyby Smoleń dowiedział się, że stał się patronem dobroczynności, gdyby widział, jakie rzeczy przygotowujemy pod jego egidą, bardzo by się ucieszył" – powiedział Krzysztof Deszczyński.

Wydarzenie ma patronat honorowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Poznańskiego i Prezydenta Miasta Poznania.

W Poznaniu przez 20 lat świąteczną charytatywną tradycją były Wigilie pod Rondem. Mieszkańcy Poznania, w tym także potrzebujący i samotni mogli przyjść pod rondo Kaponiera. Pomysłodawcą tej inicjatywy był wydawca, społecznik Robert Gamble. Zainspirowany książką Małgorzaty Musierowicz "Noelka" postanowił przenieść fikcję literacką do rzeczywistości. Po raz ostatni wydarzenie to miało miejsce w 2011 roku.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując, wraz z Zenonem Laskowikiem, w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. jednym z symboli miasta.

Artysta urodził się w Bielsku. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie. Zobaczyć go można m.in. w filmach "Filip z konopi" Józefa Gębskiego, "Kochankowie mojej mamy" Radosława Piwowarskiego czy "Pan Kleks w kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich".

Pomnikowy Bohdan Smoleń siedzi na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło jest wolne i zachęca, by się przysiąść. (PAP)

rpo/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szubin
6.1°C
wschód słońca: 07:58
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szubinie

kiedy
2025-01-11 17:00
miejsce
Sala Gimnastyczna przy Szkole...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 19:00
miejsce
Szubiński Dom Kultury, Szubin,...
wstęp biletowany