reklama
kategoria: Kraj
12 maj 2025

1 czerwca odbędzie się XVIII Święto Dziękczynienia

zdjęcie: 1 czerwca odbędzie się XVIII Święto Dziękczynienia / fot. PAP
fot. PAP
"Dziękujemy za nadzieję" – pod takim hasłem odbędzie się 1 czerwca w Warszawie XVIII Święto Dziękczynienia. W tym roku do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej nazywanej Matką Afryki i patrona ubogich bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
REKLAMA

Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.

Centralnym punktem uroczystości będzie msza św. o godz. 12.00 z udziałem polskich biskupów pod przewodnictwem kard. Macello Someraro. W czasie liturgii do świątyni zostaną uroczyście wniesione relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego. Procesja z relikwiami wyruszy o godz. 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.

Zgodnie z tradycją po eucharystii zaplanowano koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci i specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z gra? rodzinna? "Poszukiwacze znaków nadziei". O godz. 15.00 zostaną wypuszczone do nieba baloniki z hasłem "Dziękuje?". Obchody zwieńczy iluminacja świątyni i wspólne śpiewanie "Barki".

Maria Teresa Ledóchowska urodziła się 29 kwietnia 1863 r. w Loosdorf w Austrii, w rodzinie o głębokich tradycjach religijnych i patriotycznych. Jej ojciec Antoni Ledóchowski był uczestnikiem powstania listopadowego.

W 1889 r. rozpoczęła wydawać czasopismo "Echo aus Afrika". W języku polskim ukazało się w 1893 r. Dwa lata później zrezygnowała z życia dworskiego i poświęciła się całkowicie misjom.

W 1894 r. za zgodą papieża założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, dzieło wspierające misje modlitwą i pomocą materialną.

W 1895 r. złożyła prywatne śluby wieczyste, a w 1897 r. napisała reguły zakonne. Sodalicja przekształciła się w zgromadzenie zakonne – Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera, które są dziś na wszystkich kontynentach.

Błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 20 lipca 1866 r. w Korzeniówce na Podlasiu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1891 r. w katedrze lubelskiej. Poza głoszeniem Słowa Bożego zakładał wiele instytucji dobroczynnych, w tym m.in. Dom Zarobkowy, szkołę rzemieślniczą, Przytułek św. Antoniego dla upadłych moralnie kobiet, sierocińce i domy dla starców. Jednocześnie udzielał pomocy duchowej i materialnej prześladowanym unitom.

Angażując w swoje inicjatywy bogatych i przejętych sprawą niepodległej ojczyzny ludzi, zorganizował sieć szkół, za co spotkały go represje ze strony władz rosyjskich. W 1905 r. zaczął wydawać dziennik "Polak-Katolik", tygodnik "Posiew" i miesięcznik "Dobra Służąca".

W 1908 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie początkowo był wikariuszem w kościele św. Anny, a następnie rektorem kościoła podominikańskiego św. Jacka. W 1919 r. kard. Aleksander Kakowski powierzył mu stanowisko proboszcza parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana na Pradze i jednocześnie dziekana praskiego. Organizował bezpłatne kuchnie, kolonie i ochronki.

31 lipca 1920 r. powołał do istnienia Zgromadzenie Sióstr Loretanek. Zmarł w Warszawie 7 września 1931 r. Spoczął na Powązkach. W pierwszą rocznicę śmierci jego ciało zostało przewiezione na cmentarz w Loretto koło Wyszkowa. Jego beatyfikacja odbyła się 19 czerwca 2005 r. na zakończenie w Polsce Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Obchodom będzie towarzyszyła zbiórka przykościelna na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. (PAP)

mgw/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szubin
15.8°C
wschód słońca: 04:52
zachód słońca: 20:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szubinie

kiedy
2025-05-23 18:00
miejsce
Szubiński Dom Kultury, Szubin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-09 09:30
miejsce
Szubiński Dom Kultury, Szubin,...
wstęp biletowany